Kalendari i ndeshjeve Të gjitha ndeshjet
06 Korrik • 21:00
Portugali
Uells
2 - 0
07 Korrik • 21:00
Gjermani
Francë
0 - 2
10 Korrik • 21:00
Portugali
Francë
1 - 0

Përfundon ndeshja Portugali-Francë 1-0, Portugalia kampione e Europës

 Formacionet Portugali Francë 1 Rui Patrício (P) 3 Pepe 4 Fonte 5 Raphael Guerreiro 7 Ronaldo (K) 10 João Mário 14 William Carvalho 16 Renato Sanches 17 Nani 21 Cédric 23 Adrien Silva Lloris (G)(C) 1 Evra 3 Griezmann 7 Payet 8 Giroud 9 Matuidi 14 Pogba 15 Sissoko 18 Sagna 19 Koscielny 21 Umtiti…

Finalja e Europianit, Ronaldo kundër Griezmann dhe fatit të keq

Sot në mbrëmje, “Euro 2016” ul siparin e tij me ndeshjen finale mes Portugalisë dhe Francës. Do të luhet në “Saint Denis” të Parisit, ku të zotët e shtëpisë do të kërkojnë të shfryëtzojnë faktorin fushë në të gjitha mënyrat e mundshme për të triumfuar, pasi janë disa sinjale që e trembin trajnerin Deschamps. Kur…

Sondazh: Kush e fiton finalen e EURO 2016?

L’Equipe: Finalja e Euro 2016 vendos dhe fituesin e “Topit të Artë”

Finalja e madhe e Parisit do të vendosë jo vetëm kampionin e Europës, por edhe lojtarin që do të fitojë dhe “Topin e Artë”. Ky është hamendësimi i prestigjiozes franceze L’Equipe, e cila në faqen e saj të parë ka vendosur Ronaldon përballë Griezmann-it, duke shtruar pyetjen se cili mes tyre meriton të shpallet dhe…

Eufori franceze, dyshja Evra-Pogba “spektakël” në ekran

Fitorja e parë pas 58 vjetësh ndaj Gjermanisë dhe kalimi në finalen e Parisit, i ka entuziazmuar tifozët dhe lojtarët francezë, por sidomos dyshen simpatike Evra-Pogba. Show i dyshes juventine, këtë herë u transferua në zonën ku televizionet kanë të drejtë për të bërë intervista pas ndeshjes. Mbrojtësi ishte duke u intervistuar nga gazetari i…

Mark Clattenburg, arbitri i finales

Anglezi Mark Clattenburg do të jetë arbitri i finales së “Euro 2016” mes Francës dhe Portugalisë, ndeshje që do të luhet të dielën në “Saint Denis”. Në këtë mënyrë, ky arbitër do të kompletojë sezonin më të mirë të karrierës së tij, në të cilin arbitroi edhe finalen e Champions League dhe atë të Kupës…

Evropa përulet përballë “Bluve”

Franca shënoi një fitore historike ndaj Gjermanisë në gjysmëfinalet e “Euro 2016”, teksa mundi kampionët e botës 2-0 falë dygolëshit të Griezmann. Entuziazmi në median franceze për skuadrën e Deschamps ishte në nivele të larta dhe këtë e tregon edhe faqja e parë e “L’Equipe”. “Ekstazë”, shkruhet te kjo e përditshme,Gjermani-Francë 0-2. “Në një ndeshje…

Rekordi i Schweinsteiger, 38 ndeshje në turnetë e mëdha

Bastian Schweinsteiger u bë protagonisti në aspektin negativ mbrëmjen e kaluar. Ndaj Francës, kapiteni i Gjermanisë shkaktoi 11-metërshin në favor të “Bluve”, në ndeshjen e tij të 38 në turnetë madhorë (Evropianë e Botërorë), duke vendosur një rekord absolut në historinë e futbollit. Në moshën 31-vjeçare, Schweinsteiger kaloi rekordin me 37 ndeshje, të cilin e…

Lëv justifikon penalltinë

Pas përfundimit të ndeshjes, tekniku gjerman ka justifikuar si kapitenin Shvajnshtajger, po ashtu edhe arbitrin italian Nicola Rizzoli, ndërsa shton se fati i ndeshjes u vendos nga penalltia. “Puna e gjyqtarëve s’duhet komentuar. Nëse shihni si Shvajnshtajger mundohet të arrijë topin dhe se si i rrëshqet mbi dorë, është vetëm mungesë fati. Ka një lëvizje të…

Francë-Portugali, finalja e Euro 2016, Griezmann eliminon Gjermaninë

Franca mbërrin në finale, Gjermania kthehet në shtëpi. Antoine Griezmann është heroi i francezëve duke i dhënë Francës një fitore 2-0 ndaj gjermanëve. Një gjysmëfinale mjaft e bukur me emocione të shumta e ritëm të lartë, por në fund ishin francezët ata që dolën të fituar. Një penallti e kthyer në gol në fundin e…

Gjermani – Francë, cila i bashkohet Portugalisë në finale?

Gjermania apo Franca? Portugalia pret kundërshtarin

Në “Velodrome” të Marsejës do të luhet gjysmëfinalja e dytë e këtij Evropiani: ajo mes Gjermanisë dhe Francës. Skuadra e vendit organizator do të kërkojë që të përsërisë historinë dhe të triumfojë në këtë ngjarje, siç bëri në Evropianin e vitit 1984 dhe Botërorin e vitit 1998, ndërsa Gjermania do të kërkojë një tjetër trofe…

Cristiano: Këtë radhë do të fitojmë!

Cristiano Ronaldo, autori i golit të parë të Portugalisë dhe fabrikues i të dytit në gjysmëfinalen e Evropianit ndaj Uellsit, është i bindur se këtë herë kombëtarja e tij do e fitojë këtë kompeticion. “E kisha ëndërruar që në fillim finalen. E dinim që rruga ishte e gjatë, por luftuam në maksimum. Besuam edhe kur…

Portugalia finalistja e parë e Europianit, Ronaldo e Nani “vrasin” Uellsin

Portugalia mbërrin e para në finalen e madhe të Euro 2016, dhe në një pozicion komod pret e qetë se çfarë do t’i rezervojë sfida e Marsejës që përcakton finalistin tjetër mes Gjermanisë dhe Francës. Luzitanët regjistruan fitoren e parë brenda 90 minutave në turneun e kësaj vere, dhe për këtë gjetën momentin më të…

Portugali – Uells, cila do të jetë finalistja e parë?

1 2 3 33